ايران، تهران
telegram:@mrezash94
reyhoo at gmail dot com

بررسي ده ويژگي خاص ويندوز 10

وب سايت شخصي محمدرضا شكري

بررسی ده ویژگی خاص ویندوز ۱۰

ترجمه و تالیف: محمد رضا شکری
سطح: مقدماتی

در باره ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰، آخرین نگارش سیستم عامل های ساخته شده توسط شرکت مایکروسافت است. در طول سالیان گدشته، نگارش های مختلفی از ویندوز عرضه شده که مشهورترین آنها، Windows 8 (عرضه شده در سال ۲۰۱۲)، Windows 7 (عرضه شده در سال ۲۰۰۹)، Windows Vista (عرضه شده در سال ۲۰۰۶)، ویندوزXP (عرضه شده در سال ۲۰۰۱) هستند. شاید یکی از تفاوتهای مهم ویندوز ۱۰ با نسخه های قبلی در این باشد که آنها روی نوت بوک ها و پی سی ها اجرا می شدند ولی ویندوز ۱۰ روی تبلت ها هم به خوبی اجرا می شود.

سیستم عامل، نرم افزاری است که نرم افزار و سخت افزار یک کامپیوتر را مدیریت می کند و بدون آن ، کامپیوتر قابل استفاده نیست.

تفاوت ویندوز ۱۰ با سایر نسخه ها در کجاست؟
بسیاری از کاربران، در مورد ویندوز ۸ این عقیده را داشتند که گیج کننده بوده و کارکردن با آن مشکل است. مایکروسافت ویندوز ۱۰ را طوری ایجاد کرده که علاوه بر شبیه بودن کار آن با نگارش های قبلی، تفائت هایی هم در جهت سادگی داشته باشد. در واقع ویندوز ۱۰ دارای تعدادی خصوصیت جالب است که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم:

منوی استارت (Start menu)

در ویندوز ۱۰ از نوع کاربر پسندتر منوی استارت نسبت به ویندوز ۸ استفاده می شود. این منو باز تر شده تا بتواند برنامه های مفید و مورد نیاز کاربر را در خود جای بدهد.

the Start menu in Windows 10

مرورگر Microsoft Edge

این مرورگر، با هدف بهره مند ساختن کاربران از نرم افزاری به روز تر از Internet Explorer ایجاد شده و سریعتر، امن تر و شامل تعداد بیشتری قابلیت جدید می باشد. قرار است به مرور، Microsoft Edge جایگزین Internet Explorer گردد ولی در حال حاضر، ویندوز ۱۰ شامل هر دو نسخه می باشد و همچنین کاربر می تواند نرم افزارهای دیگری را نیز نصب کند.

Microsoft Edge

Cortana

Cortana، خصوصیتی شبیه Siri وGoogle Now است که کاربر می تواند از طریق گفتگو با میکروفون کامپیوتر با آن مانند یک دستیار مجازی (virtual assistant) گفتگو کند. Cortana می تواند پاسخ سوالاتی نظیر وضعیت آب و هوا و همچنین انجام بعضی عملکردهای ساده را بدهد.

تا لحظه آماده سازی این مطلب، هنوز مایکروسافت امکان استفاده از این ابزار را برای فارسی زبانان فراهم نکرده است.

Using Cortana on Windows 10

میزکارهای چند گانه و نمایش عملیات در حال اجرا(Multiple desktops and Task view)

به جای آنکه همه نرم افزارها را در یک میز کار اجرا کنید، می توانید بعضی از برنامه ها را در میز کار مجازی (virtual desktop) اجرا کنید تا از شلوغ شدن صفحه جلوگیری کنید. نمای جدید Task view کمک می کند تا تمام پنجره های باز را مدیریت کنید.

using the Task View feature on Windows 10

مرکز عملیات (Action Center)

مرکز عملیات جدید طراحی شده در ویندوز ۱۰ بسیار متفاوت از مرکز عملیات موجود در نسخه های قبلی است. برای مثال، به اندازه ای گسترش یافته است که اجازه دهد به تنظیمات زیاد مورد استفاده قرار گرفته نظیر ارتباط بیسیم (Wi-Fi connectivity) یا حالت تبلت (tablet mode) به راحتی دسترسی پیدا کنید. همچنین می توانید در آن هشدارهای مهم سیستمی یا notifications را ببینید. برای مثال اگر یک بروز رسانی برای کامپیوتر شما آماده باشد می توانید آن را اینجا پیدا کنید.

The Action Center in Windows 10

حالت تبلت (Tablet mode)

بر خلاف ویندوز ۸، ویندوز ۱۰ دارای یک تفاوت کاملا مشخص بین حالت دسکتاپ و حالت تبلت می باشد.اگر از صفحه کاید و ماوس همراه ویندوز ۱۰ اسفاده می کنید، ویندوز به حالت desktop نمایش داده می شود ولی در صورتیکه دستگاه شما دارای صفحه نمایش لمسی (touchscreen)باشد می توانید در هر لحظه به حالت tablet بروید.

tablet mode in Windows 10

آیا شما هم باید ویندوز خود را به ۱۰ ارتقا دهید؟

همانطور که می بینید، ویندوز ۱۰ در میان نگارش های قبلی ویندوز، بیشترین شباهت را به ویندوز ۸ دارد. البته این نگارش، از همه نگارش های قبلی سریعتر است  و سالها نیز توسط مایکروسافت پشتیبانی خواهد شد.

ولی دلیل اصلی برای ارتقا به ویندوز ۱۰، رایگان بودن آن برای کاربران قبلی است که از ویندوز ۷ یا ۸٫۱ استفاده می کرده اند. این فرصت تا آگوست ۲۰۱۶ (مرداده ۱۳۹۵) داده شده که این ارتقا صورت گیرد.

برای همه این دلایل، به شدت توصیه می کنیم که این ارتقا را حتما انجام دهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *